WBO 2015 - trzy projekty dla Zawidawia


Modernizacja stadionu na Zakrzowie?

,20.10.2015   

W głosowaniu nad tegorocznym Budżetem Obywatelskim wybrano do realizacji trzy projekty z terenu Psiego Pola-Zawidawia: dwa z Zakrzowa, jeden z Psiego Pola. Zwycięskie projekty to:

  • #183 - 3157 głosów - doposażenie placów zabaw w powstającej pomału (wybranej w głosowaniu rok temu) I części Parku Jedności przy ul. Królewskiej na Zakrzowie
  • #376 - 1568 głosów - teren odpoczynkowo-rekreacyjny przy SP 98, ul. Sycowska (Psie Pole)
  • #409 - 5802 głosy - boisko baseballowe na terenie dawnego stadionu Polaru przy ul. Niepodległości (Zakrzów)

Nie przeszedł w głosowaniu pomysł budowy II części Parku Jedności (#182). Zdobył 3296 głosów, ale w III progu budżetowym zwycięskie projektu uzyskały 8-12 tys. głosów. Jest on wyjątkiem, bowiem pozostałe projekty zebrały po 100-200 głosów, nieliczne w okolicach 500-700 głosów, lecz dla ich progów budżetowych (II oraz III) była to kropla w morzu. To pokazuje, że tylko szeroko nagłaśniane projekty mają szanse na zebranie dostatecznej liczby głosów. Zakrzowski Park Jedności już drugi rok z rzędu był intensywnie promowany, m.in. przy tamtejszym kościele funkcjonował w każdą niedzielę punkt głosowania papierowego. Na boisko baseballowe raczej nie głosowali mieszkańcy Zakrzowa. Tu zapewne zadecydowała mobilizacja lokalnego środowiska fanów tego sportu. Pozostałe projekty przepadły ponieważ mało komu były znane a dodatkowo sytuację skomplikowało wprowadzenie w tym roku progów budżetowych.

Ponownie nie znalazły dość poparcia propozycje inwestycji z terenu Pawłowic. Żadna z nich nie zebrała więcej niż 100 głosów, podczas gdy w I progu budżetowym do wyboru projektu konieczne było ponad 500 głosów. Statystyki głosowania pokazują, że na Pawłowicach głosowało raptem 94 osoby, podczas gdy Psie Pole-Zawidawie jest wiceliderem (~2400 głosujących). Trzeba jednak mieć na uwadze, że podanie osiedla było dobrowolne, a zresztą znacznie ciekawszą informacją byłby procent głosujących mieszkańców danego osiedla.