Nowe osiedle na Psim Polu


Osiedle Rycerskie - wizualizacja developera
Osiedle Rycerskie - wizualizacja developera

Juzef,20.11.2012   

W rejonie ul. Zielnej i Farnej powstaną nowe budynki mieszkalne. Budowa Osiedla Rycerskiego ma ruszyć pod koniec 2012 roku. W pierwszym etapie powstanie jeden czteropiętrowy blok. 3 i 4-kondygnacyjne budynki docelowo zajmą teren między ulicami Zielną, Farną, a mającą powstać w nieokreślonej przyszłości ulicą łączącą Krzywoustego z Litewską z pominięciem Rynku Psiego Pola.

Nowe, duże osiedle z pewnością pogorszy i tak już nienajlepszą sytuację komunikacyjną w rejonie Psiego Pola. W przewidywalnej przyszłości na tramwaj czy nowe drogi nie ma co liczyć. Dla samych mieszkańców natomiast niespodzianką może być pierwsza wiosna w nowych domach. Teren, na którym ma powstać osiedle, mimo że oficjalne niezbyt dokładne mapy terenów zalewowych tego nie podają, leży na obszarze podtapianym przez Widawę przy każdym większym stanie wód. Nie wspominając o powodziach jak w 1997 czy 2010.

W 1997 roku woda sięgnęła ul. Zielnej, co widać na zdjęciu z Wratislaviae Amici. Podobnie było w roku 2010. W tym czasie w rejonie planowanych budynków najbliżej Widawy wody było w przybliżeniu po pas.

Patrząc na starą niemiecką mapę można dojść do wniosku, że Niemcy planowali tam zabudowę (o ile przy tej skali da się to jasno stwierdzić) oraz drogę na którą my współcześni nadal czekamy, lecz zapewne po odpowiednim podniesieniu terenu.

Źródło: osiedlerycerskie.pl