Pociągiem po Wrocławiu z biletem MPK


Stacja Pawłowice

,24.05.2013   

Czerwiec już za tydzień i wygląda na to, że tym razem bilety MPK faktycznie zaczną obowiązywać w przejazdach koleją na terenie Wrocławia. Porozumienie miasta z przewoźnikami kolejowymi jak zwykle rodziło się w bólach, bo dla obu stron dodatkowi pasażerowie w pociągach to dodatkowe straty. Miasto wszak będzie płacić przewoźnikom od ilości ludzi podróżujących koleją na miejskich biletach. Kolej zaś ma obawy, że pociągi zaczną się cieszyć większą popularnością, a wtedy trzeba by podstawiać więcej składów. I tu także straty rosną.

Mimo wszystko dla wielu możliwość podróży koleją po mieście w cenie biletu miesięcznego może być atrakcyjna. Do tej pory ta przyjemność kosztowała 16zł dopłaty, a dopłatę tę można było kupić tylko w kilku punktach miasta. Stąd jej oszałamiająca popularność - miesięcznie schodziło kilkaset sztuk.

Zawiłości biletowe

Jeśli nic się nie zmieni, od 1 czerwca 2013 do jazdy pociągiem na terenie miasta będą uprawniały:

  • bilety okresowe na karcie miejskiej - na wszystkie linie/na wszystkie linie normalne, z wyłączeniem biletu na dwie linie
  • bilety czasowe od 24-godzinnego wzwyż, uprzednio skasowane w autobusie/tramwaju

Co z posiadaczami biletu na dwie linie? Jak dotąd mogą oni kupować dopłatę za 16zł, kuriozalną zresztą w swej naturze (najklejka na kartę miejską, dostępna tylko w kilku punkach w mieście), choć na szczęście jej nie zlikwidowano.

Dla chcących wykorzystać papierowe bilety czasowe pewną przeszkodą może być konieczność uprzedniego skasowania ich w miejskim kasowniku. A takie kasowniki oczywiście nie zostaną ustawione na peronach stacji, ale trzeba będzie za nimi biegać do najbliższego autobusu/tramwaju.

Dla jasności warto jeszcze dodać, że miejskie bilety będą obowiązywały w pociągach osobowych - składach REGIO Przewozów Regionalnych i szynobusach Kolei Dolnośląskich.

Szczegóły na stronie Urzędu Miasta.

Czasy dojazdu do centrum

Z Psiego Pola w godzinach szczytu pociągi odjeżdżają co ok. 15 minut. Aktualne rozkładowe czasy przejazdu do stacji w mieście:

  • Nadodrze - 9-14 min.
  • Mikołajów - 17-22 min.
  • Wrocław Główny - 25 min.

Z Pawłowic i Zakrzowa szynobus w stronę miasta odjeżdża raz na godzinę. Do w/w czasów trzeba dodać ok. 2-3 minuty.