Organizacja ruchu na Psim Polu: nie najlepiej, ale stabilnie


Otwarte nowe rondo - maj 2013

,11.12.2014   

Mija rok od zakończenia remontu rynku Psiego Pola. Daje się odczuć skutki zamknięcia centrum osiedla dla ruchu, a kluczowej inwestycji, która rozwiązałaby problem (łącznika ul. Krzywoustego z ul. Litewską zwanego w mediach ul. Nowolitewską) nie ma i nie będzie.

Po wyłączeniu z ruchu rynku, alternatywną drogą do centrum dla mieszkańców os. Krzywoustego i Zgorzeliska stał się przejazd ul. Tylną, Farną i Zielną. Z opinii mieszkańców tych ulic zebranych przez Radę Osiedla wynika, że przeszkadza im zwiększony ruch samochodowy pod oknami domów, ale niechętnie widzieliby ograniczenia w ruchu na tych ulicach. Wprowadzenie takowych stałoby się możliwe dopiero po wybudowaniu łącznika od Ronda Lotników Polskich do ul. Gorlickiej. Ta inwestycja wisi w powietrzu: wykonawcę wybrano już w marcu tego roku, a zgoda na realizację inwestycji została wydana na dniach.

W sprawie problemów komunikacyjnych na Psim Polu odbyło się miesiąc temu (6 listopada) spotkanie przedstawiciela Rady Osiedla z urzędnikami Wydziału Inżynierii Miejskiej. Wnioski ze spotkania:

  • ul. Nowolitewska jest za droga w realizacji, więc nie ma w planach jej budowy
  • postulowane swego czasu otwarcie dla aut rynku Psiego Pola w godzinach szczytu nie dojdzie do skutku, bo jest deptak i koniec
  • urząd przeprowadzi bliżej nieokreśloną analizę organizacji ruchu na rondzie na Psim Polu w celu poprawy płynności ruchu
  • jest bardzo prawdopodobne, że skrzyżowanie al. Sobieskiego w ul. Irkucką zostanie wyposażone w sygnalizację świetlną

Pełna notatka ze spotkania na stronie Rady Osiedla.