Historia zakładów Polar

Juzef,05.04.2008   

W 1952 roku powołano do życia Zakłady Metalowe "Zakrzów", które miały wytwarzać drobne części metalowe. Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność 1 stycznia 1953 roku w budynkach byłej papierni na Zakrzowie. Produkowano wtedy gazowe piecyki łazienkowe, kołdry oraz motorowery Ryś i Żak.

W 1957 roku w ZM "Zakrzów" skonstruowano Mewę, pierwszą w Polsce lodówkę absorpcyjną. Mewa zapoczątkowała produkcję m.in. lodówek Alka, Yeti, Igloo i Foka. W latach 60. zakład zaczął się specjalizować w produkcji chłodziarek sprężarkowych, a w 1966r. fabryka zmieniła nazwę na Zakłady Metalowe "Polar".

Lata siedemdziesiąte przyniosły znaczący rozwój fabryki, praktycznie tuż obok zbudowano całkiem nowy zakład. W 1971 roku po podpisaniu umowy z jugosłowiańską firmą Gorenje Polar rozpoczął produkcję pralek automatycznych. Zaczynając od niespełna 1400szt. w pierwszym roku, produkcja przez następne trzy lata przekroczyła 32 tys. pralek, a w 1975 roku już ponad 63 tys. Rok później, po podpisaniu umowy z zachodnioniemiecką firmą Blomberg, Polar rozpoczął produkcję kolejnego typu pralki P 565, tzw. "małej pralki".

7 grudnia 1979 "Polar", czasopismo samorządu robotniczego ZZSD Predom Polar, na pierwszej stronie ogłosił: "W dniu wczorajszym z taśm montażowych Zakładu Produkcji Sprzętu Pralniczego zeszła milionowa pralka automatyczna.(...) Osiągnęliśmy ten sukces wieloletnią pracą całej załogi".

W kolejnych latach fabryka rozbudowywała się. W szczytowym okresie zatrudniała ok. 10tys. pracowników. W latach 90. liczba ta zmalała o ponad połowę. W czerwcu 2002 roku Polar został przejęty przez światowego producenta sprzętu gospodarstwa domowego - Korporację Whirlpool, której fabryki znajdują się w 14 krajach. Whirlpool przeniósł produkcję pralek do fabryki w Popradzie na Słowacji. We wrocławskim Polarze produkowane są teraz chłodziarki, zmywarki oraz kuchenki.